ustekotomasyon.com > Yangın Alarm

Yangın Gerçeği

Pandemi birçok ülkede insanların gönüllü olarak veya zorunlu olarak bir şekilde bu dönemi evlerinde geçirmesine neden oldu. İşyerleri, okullar, restoranlar kapatıldı, uzaktan çalışma öncelik oldu, insanlar evlerinde daha çok zaman geçirdi, herkesin hayat rutinleri bir nevi değişti.

İstanbul İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, yüksek ihtimalle bahsettiğimiz rutinlerin değişmesi sonucu, 2020 yılının on iki aylık döneminde meydana gelen toplam yangın sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %8,7 azalış göstermiş.

Ofis binaları ve restoran gibi ortamlarda çıkan yangınların ev yangınlarından farklı nedenleri vardır. Elektrik hatlarına yoğun kullanım nedeniyle fazla yüklenilmesi, zamanla yıpranan ekipmanlar, makinaların, bilgisayarların hatalı veya özensiz kullanılması, ısı kontrol kaybı, kısa devre problemleri veya yemek, çay, kahve hazırlıkları gibi saymakla bitmeyecek pek çok neden karşımıza çıkar. Özellikle ofisler oldukça yanıcı malzemelerle; kağıt, karbon dosya ve klasörlerin yanı sıra ahşap mobilyalar, yetersiz korunan asma tavanlar gibi yangının hızlı yayılmasına neden olabilecek malzeme ve alanlarla doludur. Bu malzemeler aynı şekilde evinizde de yangının hızlı yayılması adına risk taşır.

Yangınlar Kendiliğinden Başlamaz

İster kasıtlı ister tesadüfi olsun, bu konuda güvenliğinizi artırmak için her zaman atabileceğiniz adımlar vardır. Kazayla çıkan bir yangın, korkutucu bir öngörülemezlikle tutuşabilir, saniyeler içinde kontrolsüz bir şekilde yayılabilir ve dakikalar içinde bir evi veya bir diğer yaşam alanını yok edebilir.

Yangınların %39’unun sigara, %28’inin elektrik, %7’sinin kasıtlı meydana geldiği belirlenmiştir. Başınıza gelmeyeceğini doğal olarak düşünebilirsiniz, bu tip kazalar genelde geleceklerini önden bildirmezler. Birkaç basit yangın güvenliği önlemine uyulmadığı takdirde herkesin başına gelebilir. Bu tip yangınlar hepimizin aşina olduğu bazı yangın riskleridir, bazılarını ise şaşırtıcı bulabilirsiniz. Yıldırım, mum devrilmesi, doğal gaz, sabotaj, çocukların evde yanlışlık eseri ateşle oynaması, bacada oluşabilecek bir problem, kıvılcım sıçraması, anlık ve beklenmedik bir şekilde meydana gelebilir.

Yangın güvenlik sisteminin ister ev ister ofis olsun, insanları uyarmak, can ve mal kaybını engellemek, binaları korumak adına kaliteli olması önemlidir. Isı ve duman dedektörlerinin hatasız bir şekilde çalışması şarttır. Ustek ailesi olarak, olası bir yangın tehlikesine karşı kısa sürede harekete geçebilmeniz için ev ve işyerlerinize özel yangın alarm sistemlerini uzman ekibimizle birlikte tasarlıyoruz

Projelerinizle ilgili herhangi bir ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim